Fałszerstwo z epoki

Dodano:2023-09-20

Termin "fałszerstwo z epoki" lub "kopia z epoki" można dość często spotkać zajmując się numizmatyką dawną. Jest to określenie stosowane dla monet, które zostały nielegalnie wytworzone na szkodę emitenta w czasach, kiedy prawnym środkiem płatniczym były odpowiadające im oryginały emitowane przez określonego władcę, kraj, księstwo czy region. Zazwyczaj tego typu monety były wytwarzane z niższej jakości metalu tj. niższej próby lub z zupełnie innego metalu np. z brązu zamiast ze srebra.

Historia fałszowania monet jest tak długa jak... same monety. Kopiowanie monet nie jest wymysłem współczesnych nam czasów, lecz było równym a nawet większym utrapieniem dawnych władców. Fałszerze monet niegdyś byli ścigani i bardzo surowo karani, a dziś monety będące efektem ich pracy są poszukiwane przez kolekcjonerów, a ich wartość nierzadko przekracza wartość oryginalnych monet(!).

Jedną z popularniejszych "mennic" kopiujących szelągi polskie, szwedzkie i pruskie była Suczawa, Szacuje się, że łącznie wypuściła na rynek około 1 miliarda sztuk fałszywych monet(!). Oto jeden z jej "wyrobów":
13786r
Tego typu historyczne ciekawostki numizmatyczne można zobaczyć również u nas. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło "kopia z epoki".